Výživa zdravá (racionální)

Výživa může být zjednodušeně definována jako proces, během kterého organismus využívá potravu. Tento složitý děj zahrnuje trávení, vstřebávání, transport, skladování, metabolismus a vylučování výživových faktorů, nacházejících se v potravě. Účelem tohoto procesu je udržení života, růstu, reprodukce a normální funkce orgánů a tvorba energie.

Zkrátka řečeno „Nežijeme proto abychom jedli, ale jíme proto abychom žili.“  Velmi ráda používám tuto větu. Je jednoduchá a přitom velmi výstižná. Ale co to vlastně zdravá strava je? Každý z nás má o tomto větném spojení úplně jiné představy.

Ambulance nutriční terapie – Strava pro Vás, přistupuje k tomuto tématu velice individuálně. Každý z nás je jedinec s jinými potřebami na přísun energie, makronutrientů (bílkoviny, sacharidy a lipidy) i mikronutrientů (minerální látky a vitamíny). Každý je jiných tělesných proporcí, proto není možné nastavit stejný stravovací režim např. ženě ve věku 35let  a muži ve věku 20let.

Zdravá strava spočívá u zdravých jedinců v přiměřenosti a v udržování určitého stravovacího režimu.

V ambulanci učíme pacienty, jak potraviny kombinovat jednak v jednom jídle a také v průběhu celého dne. Učíme je jak si zkombinovat jídelníček, aby se vyhli nadměrnému příjmu, ale také nedostatečnému příjmu živin. Největším problémem bývá nedostatek bílkovin a vlákniny ve stravě. Dále s pitným režimem a příjmem mikronutrientů. V neposlední řadě nemalá část populace soupeří časem na jídlo v práci a spoustu jiných podobných problémů, které se svými pacienty do podrobna probíráme a nacházíme společná řešení. Takže pokud jste člověk, který si neví rady, co si se svým stravovacím způsobem života počít, zavolejte do naší ambulace a rádi Vám poradíme s Vašimi problémy.